مرجان Acanthophyllia

آکواریوم ساحل

مرجان Acanthophyllia (دونات) شاید به طور معمول مرجانی در دسترس نباشد و اغلب با مرجان Scolymia vitiensis و گاهی هم با Cynarina lacrimalis اشتباه گرفته شود زیرا خیلی شبیه به هم می باشند و اما این مرجان مشخصا یک انتخاب عالی برای افزودن به تانک نانو می باشند ،توجه داشته باشید اگر چه امکان گیج شدن با مرجانهای مشابه حتی به وسیله فروشندگان نیز وجود دارد اما مرجان Acanthophyllia در پلیپ های خود رنگ فرمز بیشتری دارد در صورتی دیگران رنگ سبز و زرد بیشتری در پلیپ های خود دارند . با وجود این شناخت صحیح Acanthophyllia همچنان مساله می باشد.

Scolymia استرالیایی

مراقبت از Acanthophyllia خیلی شبیه به باقی مرجانهای LPS دیگر می باشد و نور کم تا متوسط به همراه جریان متوسط و نامنظم برای آن به نظر می رسد مناسب باشد. اگر شما شدت نور قوی بر روی تانک نانوی خود دارید شما ابتدا باید چیزی را بر روی مرجان خود بپوشانید و به تدریج آن را با نور شدید عادت دهید اما آنکه دقیقا چطور این کار را انجام دهید بستگی به نوع نور شما دارد . اگر شما نور LED دارید و شدت آن قابل تنظیم شدن باشد می توانید بدون توجه به دیگر مرجانها آن را تنظیم کنید و اگر قابل تنظیم نباشد پوشاندن مرجان Acanthophyllia با استفاده از وسیله ای از نور شدید بهترین راه می باشد. این مرجان به کندی رشد می کند و خیلی بزرگ نخواهد شد. همچنین نسبت به سایر مرجان های LPS سخت جان بوده و به سادگی مستعد بیماری نمی باشد. می توان آن را بر روی بستر و یا تکه ای سنگ زنده تمیز قرار داد حتی گاهی می توان آن را به شکل عمودی قرار داد اما بهتر است که در صورت داشتن گزینه های دیگر آن را کاملا عمودی قرار ندهید زیرا ممکن است نور کافی به آن نرسید.ر


آکواریوم ساحل
آکواریوم ساحل
آکواریوم ساحل

از آنجا که این مرجان فتوسنتز کننده می باشد به اندازه کافی مواد مغذی توسط نور و جلبک های زوزانتلای مرجان به آن می رسد اما بهتر است که با تکه های خرد شده ماهی ، میگو ، صدف ، مایسیس و روتیفر آن را تغذیه کنید. تغذیه را در شب و زمانی که شاخک های آن دیده می شوند یا زمانی که مرجان به غذا پاسخ نشان می دهد انجام دهید و از میگو یا آب ماهی به صورت موضعی استفاده کنید و به آرامی روی آن بپاشید و پاسخ آن را مشاهده کنید. تغذیه یک یا دو بار در هفته کافی می باشد و سرعت رشد آن را بیشتر می کند.مرجان Acanthophyllia هنگامی که به صورت منظم تغذیه شود به صورت شکل خاصی در می آید. البته این مرجان می تواند تکه های غذا را از آب شکار کنند و بر این باور هستند که مواد ارگانیک حل شده را به طور مستقیم از آب جذب می کند. از آنجایی که کیفیت پارامتر های آب بالایی نیاز می باشد استفاده دایم از گرانول های ذغال اکتیو برای این مرجان و گونه های مشابه آن توصیه نمی شود.

lps

بر خلاف آنچه که ممکن است بسیاری از مرجانهای LPS انجام می دهند تکثیر غیر جنسی این مرجان اصلا توصیه نمی شود. هنگامی که مرجان Acanthophyllia را در سایه قرار دهید و عموما اجزایی را از وسط پلیپ های خود به جهت جستجو برای نور بیشتر درون تانک آزاد می کند. این اجزا جدا شده به کندی رشد خواهند کرد و استخوان بندی خارجی خواهند ساخت و بعد از خروج برخی لایه های پلیپ آنجا جایی ساکن خواهند شد و می توان مرجان اصلی را به مکان قبلی با شرایط نور مناسب برگردانید. این روش غیر معمول تکثیرمی باشد ولی بر طبق برخی گزارش ها امکان پذیر است و می توان به طور موفق چندین بار این کار را انجام داد. اگر چه این مرجان سخت جان می باشد ولی شکننده بوده و باید با مراقبت فراوان حمل شود زیرا پلیپ های آن به سادگی ممکن است پاره شوند حتی در اثر وزن خود بنابراین هنگام جابجایی باید کاملا آن را جمع کنید تا از پلیپ های آن محافظت شود. پاره شدن پلیپ اصلی می تواند منجر به عفونت باکتریایی شود که درمان آن بسیار دشوار بوده و لایه پلیپ آن از دست می رود و هرگز رشد نمی کند. بنابراین همراه این مرجان را با احتیاط حمل کنید. گر چه این مرجان جریان آب متوسط تا کمی زیاد را ترجیح می دهد همواره اطمینان حاصل کنید که هیچ جلبکی بر روی اسکلت آن رشد نمی کند زیرا می توان باعث پسرفت پلیپ ها و از دست دادن آنها شود . جلبک ها به بالای اسکلت رسیده و سبب از بین رفتن لایه گوشتی پلیپ می شوند.

آکواریوم ساحل
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.