آکواریوم آب شور

آکواریوم ساحل

هنگامی که تصمیم می گیرید آکواریومی برای خود راه اندازی کنید، هیچ چیز زیباتر از یک آکواریوم آب شور به نظر نمی رسد. یکی از بزرگترین دلایلی که افراد تصمیم می گیرند آکواریوم آب شور را در خانه خود داشته باشند، زیبایی گونه هایی است که در یک محیط آب شور زندگی می کنند. رنگ های درخشان و متنوع باعث می شود که ظاهری خیره کننده به محیط خانه یا محیط کسب و کار خود اضافه کنید. با این حال تعداد کمی از مردم می دانند که باید در هنگام راه اندازی و نگهداری آکواریوم آب شور چه کارهایی انجام دهند. در این مقاله سعی می کنم تمامی اصول راه اندازه یک آکواریوم آب شور، از انتخاب و تهیه یک آکواریوم گرفته تا انتخاب و تهیه گونه هایی که احتمالا می خواهید نگهداری کنید را برای شما پوشش می دهم. گام اول در راه اندازی یک آکواریوم این است که قبل از هر چیز بدانید که دقیقا چه نوع آکواریومی را می خواهید داشته باشید. یک لحظه چشمان خود را ببندید و آکواریوم آب شور خود را در منزل یا دفتر کار خود تصور کنید. چه شکلی است ؟ آیا یک آکواریوم بزرگ است یا یک آکواریوم کوچک ؟ چه چیزی در درونش است ؟ آیا شما علاقه مند به نگهداری از یک آکواریوم مرجانی هستید ؟ یا یک آکواریوم منحصر به تعدادی ماهی ؟ ساختار آکواریوم شما به چه شکل خواهد بود ؟ آیا قصد دارید از گونه های خاص نگهداری کنید ؟ اگر هنوز جواب این سوالات را نمی دانید زیاد نگران نباشید، این دقیقا همان چیزی است که اکثر مردم در ابتدای کار پاسخی برای آن ندارند. اما پاسخ به این سوالات می تواند تاثیر زیادی در راه اندازی یک آکواریوم ایده آل داشته باشد.

نکته ی دیگری که می تواند موفقیت شما را در دراز مدت برای داشتن یک آکواریوم ایده آل تضمین نماید این است که ، چنانچه شما قصد داشته باشید که در آینده و به مرور زمان آکواریوم خود را تغییر کاربری داده و به سراغ آکواریوم مرجانی بروید این فرصت را خواهید داشت که در طول مدتی که از آکواریوم فقط ماهی نگهداری می کنید با گونه های مختلف ماهی ها بیشتر آشنا شده و همچنین توانایی خود را در حفظ و کنترل کیفیت آب در سطوح مناسب ، مورد سنجش قرار دهید. زمانی که مطمئن شدید که به خوبی با تکنیک های کنترل کیفی آب آشنایی پیدا کرده اید آن زمان می توانید با اطمینان خاطر بیشتری خود را برای اجرای مراحل حرفه ای تر ( نگهداری از آکواریوم مرجانی ) آماده کنید. در گام بعدی شما باید یک مکان مناسب را برای استقرار آکواریوم خود جستجو کنید. زمانی که می خواهید مکانی را برای استقرار آکواریوم خود در نظر بگیرید می بایست سوالاتی را از خودتان بپرسید تا بتوانید بهترین نقطه را برای قرار گرفتن آکواریومتان پیدا کنید. آیا این مکان به اندازه کافی ساختار محکم و قوی ای دارد ؟ مکانی که می خواهید آکواریومتان را در آنجا مستقر کنید باید بخوبی محکم و قوی باشد زیرا آکواریوم شما بعد از آبگیری شدن و قرار گرفتن شن و صخره در آن ، دارای وزن زیادی خواهد شد و آن مکان باید بتواند این میزان وزن را تحمل کند. آیا نور خورشید به طور مستقیم به آن محل می تابد ؟ نور مستقیم خورشید می تواند موجب تشکیل جلبک های ناخواسته در درون آکواریوم شما شود و نمای آکواریوم شما را زشت و کدر کند. همچنین می تواند باعث ایجاد نوسانات زیاد دما شود. آیا در آن نزدیکی پریز برق وجود دارد ؟ یک آکواریوم آب شور دارای تجهیزات الکتریکی مانند چراغ ها و پمپ ها و بخاری است که نیاز به پریز برق مجزا دارند.


آکواریوم ساحل
آکواریوم ساحل
آکواریوم ساحل

بعد از اینکه مکان مناسب برای استقرار آکواریوم خود را پیدا کردید زمان آن رسیده است که آکواریوم خود را تهیه کنید. بهتر است که بزرگترین آکواریومی را که فضا و بودجه ی شما به شما اجازه می دهد را تهیه کنید. من به شما پیشنهاد می کنم که آکواریومی را تهیه کنید که ارتفاع زیادی نداشته باشد تا شما بتوانید به راحتی به قسمت های پایینی آن دسترسی داشته باشید . بجای آن سعی کنید که آکواریومتان دارای عرض بیشتری باشد زیرا آکواریومی که عرض بیشتری داشته باشد دید بهتری را برای بیننده فراهم می کند.

MD-۴۵۸

تهیه یک آکواریوم کوچک به عنوان سامپ نیز بسیار با اهمیت است. سامپ معمولا در زیر آکواریوم قرار می گیرد و علاوه بر اینکه می تواند محیط مناسبی برای قرار دادن وسایل الکتریکی آکواریوم مانند پمپ ها، اسکیمر و راکتورهای احتمالی باشد می تواند محیط مناسبی برای ایجاد یک رفیوجیوم هم باشد. همچنین شما می توانید سیستم فیلتراسیون خود را نیز در آن تعبیه نمایید.پس از تهیه سامپ شما به یک یک واتر پمپ مناسب و قوی برای به گردش در آوردن آب بین آکواریوم و سامپ خود نیاز دارید . بعضی از واتر پمپ ها قدرت اولیه خود را بعد از گذشت مدت زمانی بر اثر فشار آب از دست می دهند. بنابراین من به شما توصیه می کنم که از یک واتر پمپ با کیفیت بالا که تا حدودی در تناسب با حجم آب آکواریوم شما قویتر است را تهیه کنید. معمولا قدرت واتر پمپ را ۱۰ تا ۵۰ برابر حجم آکواریوم در نظر می گیرند.

آکواریوم ساحل
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.